logotype

Něco o hormonech

Hormonální jógová terapie zvyšuje hladinu hormonů, které jsou produkovány žlázami s vnitřní sekrecí. Tyto jsou součástí endokrinní soustavy, produkujících hormony, které s nervovým systémem zajišťují všechny procesy v těle.

Dva nejdůležitější ženské hormony jsou estrogen a progesteron.Estrogen vzniká produkcí váčků ve vaječnících a v placentě. Malé množství estrogenů však vzniká i v játrech, nadledvinkách a v prsech.

Estrogeny zajišťují nejen pěkné ženské tvary, zdravou pokožku ale i správnou hladinu cholesterolu. Tyto hormony jsou nezbytné pro ženský reprodukční systém, zdravé kosti a srdce, ovlivňují i klíčové funkce mozku jako pozornost, prostorovou i krátkodobou paměť. Jejich úbytek způsobuje řídnutí kostí, návaly horka, depresivní stavy, srdečně-cévní problémy, únik moči a problémy s pamětí. Zvyšuje se též hmotnost a mění se i struktura těla.Také mají v plodném období života ženy mimořádně ochrannou funkci: snižují hladinu cholesterolu, hladinu "špatného" LDL cholesterolu a naopak, zvyšují hladinu "dobrého" HDL cholesterolu, udržují v normě krevní tlak.

Úbytkem ochranných estrogenů po menopauze se u žen výrazně zvyšuje i kardiovaskulární riziko. Jejich nedostatek startuje v kostní tkáni snižování hustoty kostí, které má za následek zvýšené riziko vzniku osteoporózy. K dalším příznakům menopauzy patří urogenitální symptomy, inkontinence, snížení sexuální touhy, kožní změny, třes rukou a pod.

Hormonální jógová terapie působí přirozenou cestou hlavně na hladinu estrogenu a progesteronu. Bez léků, pouze pomocí specifických cviků reaktivuje produkci hormonů. Za 4 měsíce 30-ti minutového cvičení 16 dní v měsíci vzroste hormonální hladina o 254%.

- © www.kurzy-hormonalni-jogy.cz (2019) -